esmaspäev, 5. jaanuar 2009

"Südasuvine päike"

Ja uue, 2009. aasta esimeseks plokiks valisin päikese, et ikka seda meie töödes ja tegemistes palju oleks!
Ploki põhimõte on nagu "Indiaanlase raja" plokilgi, ruudul on üks nurk ümaralt ära lõigatud.Normaalne inimene kasutaks lõike tegemisel sirklit, mina kasutasin kohvitassi alustaldrikut.  Päikese plokil siis lisaks see, et ülejäänud osa ruudust õmmeldakse kolmnurgakujulistest ribadest kokku. Nii tekivad päikesele kiired. Esimesel fotol on plokikeste tükid triigitult kuid servad on korrektseks lõikamata. Selles staadiumis töö juures ongi eelkõige vaja vaadata, et just see kaare kujuline lõige oleks korrektne, servadega tegeleme hiljem.
Mõned on arvanud, et kaares lõigete kokku õmblemine on väga keerukas. Tegelikult ei ole. Aseta lõiked üksteise peale nagu näha teisel fotol ja tee kinnitus. Kolmandal fotol on näha edasine õmblemine. 
Parema käega hoiad alumist tükki, vasakuga sätid ülemist.
 Õmble esialgu hästi aeglaselt, riiet ei tohi venitada!
 Ja neljandal fotol on valmis plokike, esialgu triikimata ja korrastamata kujul.

Nüüd triigime! Ärge triikige niimoodi serva poolt nagu on näha viiendal fotol!Plokike võib venida ja lainetama hakata. Triikige niimoodi kui kuuendal pildil, kiirte poolt, hoides plokikest nurga poolt kergelt õhus. Lihtne triikida ja plokike jääb ilus.Õmblusvarud triikige ühele poole, südamiku poole. 
 


 Ja siin fotol on nüüd ilusasti näha kaks plokikest, üks korrastamata ja teine juba joonlaua ja lõikuri abil ilusaks tehtud. Kui mõni lapitöös alles noor ja roheline küsib, et mis neist plokkidest kogu aeg nüsida sealt servadest, niisamuti saab ju ka? Saab küll aga oma tööd kogu aeg korrektsena ja õigetes mõõtudes hoides on lihtsam kõikvõimalikke nurkade ja joonte
 kokkujooksmist õige hoida. Üsna kähku võib ühest ülearusest millimeetrist saada priske sentimeeter nii et arugi ei saa. Ja nagu ikka, enne kokkuõmblemist keerutasin plokikesi natuke õmbluslaual:Fantastiline plokk! Ja fantastilised kujundid! Mina õmblesin oma ploki kokku päikeseks, aga miks mitte mingi muu X-kujund. Muideks, kui keegi arvab, et pisikeste plokkide nökerdamine on liiga tülikas, siis miks mitte teha sobivas mõõdus just see üks plokike, 1/4 päikest? Hüva õmblemist ja päikest teile teki sisse!

3 kommentaari:

Lapiliisu ütles ...

Oi kui vahva!
Leiaks juba aja, et maha istuda ja ennast lohetekis järje peale õmmelda :D

Ise Hakanud Lillekasvataja ütles ...

Tjah, ma olin eile hästi tubli ja muudkui löristasin vägevalt masinaga!
Tee siis mõni plokk esitluseks kah

Koduhaldjas ütles ...

kusjuures ega minul polnudki plaanis ju patju teha, ikka lohemao teki pärast lõin lapiklubi lehe lahti. tahtsin vähe pühade söögitegudele vaheldust. mõtlesin, et teen ka siis ometigi nädala plokke. ma ei saa kohe mitte selle lohe sabast kinni, roomab muudkui eest ära :D