reede, 14. november 2008

Natuke juttu ajalehest

copy-pastetud 
Pärnu Postimees
Lapitehnika nõuab silma ja kätt 
(1) 
18.02.2006 00:01
Silvi Kanošina, reporter  Riidejääkidest kunstiteose kokkupanemiseks on uskumatult palju tehnikaid, ühte võimalikest ja Eestis vähetuntud kuusnurktehnikat õppisid Häädemeeste naisühenduse Martad käsitööhuvilised Lätis elava taanlase Rigmor Gammelgaardi käe all.

Kursuse eessõnas kinnitas Rigmor, et lapitöö ei ole tükk tüki külge õmblemine, vaid see on teadus omaette. Lapitehnikale pandi alus kolm sajandit tagasi Inglismaal ja Iirimaal, kui sündis kangakudumine. Et kangas oli väga kallis, püüti seda korduvalt kasutada.

Mida annab riidejääkidest, uutest või vanadest, teha, selleks tõi Rigmor kaasa terve näituse, kus voodi-, seina- ja lauakatete kõrval ilutsesid nipsasjad kinkekarpidest rinnaeheteni välja.

Lapikunsti annab teha kaheti: kas õmmelda tükid kokku õmblusmasinal või käsitsi. Et Häädemeeste Martad olid ennegi lappe masinal kokku vuristanud, sai õppepäevade sisuks neile uudne käsiõmblus ja kuusnurktehnika.

Töö algab otsusest, mida teha ja millistes värvides. Kavand joonistage paberile, kui ei piisa silme ette maalitud pildist. Kui pilt valmis, tuhnige kaltsukotis või käige poes ja varuge vajalikul hulgal ja värvi materjali. Soovitav on töös kasutada vaid üht sorti materjale ja mitte venivat või kanget riiet.

Kui materjal olemas, muretsege vastupidavam paber, pliiats, joonlaud, nööp- ja peenema silmaga õmblusnõelad ning tugev niit. Joonige ruudulisele paberile kuusnurk küljepikkusega 2-2,5 sentimeetrit, lõigake see välja ja joonige selle järgi kuusnurki paksemale paberile nii palju, et kavand kaetud saab. Lõigake kuusnurgad paberist välja. Üks kuusnurkadest lõigake 0,7 sentimeetri võrra pikema küljega, et selle järgi lõigata kuusnurgad riidest.

Kinnitage paberkuusnurk nööpnõelaga riidest kuusnurga keskmesse ja traageldage riie pahupoolel kuusnurga ümber kokku. Õmmelge kuusnurgad käsitsi tiheda ja ühtlase õmblusega seitsme kaupa õieks. Nüüd jääb õied kokku õmmelda. Triikige ja enne voodrile õmblemist eemaldage paber kuusnurkadest.

2 kommentaari:

Lapiliisu ütles ...

Kuusnurktehnikat kutsutakse ka 'vanaema lilleaiaks'. See on üks Inglise lapitehnika, mis hõlmab veel rombide või võrdkülgsete kolmnurkade käsitsi ühendamist, alaliikidest.

...See oli siis infoks neile, kes end lapitöös päris kodus ei tunne ;)
Aire õpetab 'vanaema lilleaeda' väga ilusti oma kodulehel http://www.hot.ee/airelapitehnika/vanaema_lillaed.htm

Koffikann ütles ...

Väga huvitav. Tuleb tuttav , et Häädemeeste Martad ja see tehnika!