esmaspäev, 27. oktoober 2008

Lapitekk nukule

Siin siis nüüd "pisikene" pildiseeria Lapiliisu jutule lisaks. 
Ole siis tubli, Nodsu, ja õmble hoolega!
Alustuseks joonista paberile kavand ja otsi välja sobilikud riidematerjalid. Siis lõika paksemast
 paberist välja lõige. Esimese teki soovitan teha tavalise ruutudest või ribadest, kasutades
 puuvillaseid, mitte venivaid ja hargnevaid materjale.
Lõike järgi lõika välja ruudud ja õmble kokku. Iga õmblus triigi maha. Ruudud või ribad õmble kokku blokkidena, nii on neid lihtsam kokku sobitada ja jälgi, et Sa riiet õmmeldes ei sikuta. Soovitav on traageldada kui ikka täitsa esimestkorda õmbled
 Muidu venitad äkki kogemata üht riidetükki ja õmblus jääb ebakorrektne.
 Järgmisena õmble blokid kokku ja valmis tüki ümber ka ääreriba. 
Suurematel tekkidel on see tavaliselt 10 cm, koos õmblusvaruga 12 cm. 
Väikestele tekikestele sobib ka peenem äär. 
Kui pealmine pool on valmis, tuleb kindlasti jälle triikida ja algab vatiinile panek.
Alumine kiht on vatiini, siis tagumine 
tükk ja siis pealmine. Traagelda või kinnita pikemat sorti nööpnõeltega. Õmble äär kinni cm kauguselt servast jättes ühele küljele parajalt pikalt õmblemata. Sealt kaudu keerad kogu töö teistpidi. Ära unusta kääridega nurkadest liigset materjali ära lõikamast. Kusjuures servadest pole vaja liigset vatiini ära lõigata. Nii jääbki serv paksem ja mõnusam!
Keerad töö teistpidi ja torgid nurgad seestpoolt mingi sobiliku orgiga (käärid, pastakas, mis ei kirjuta jne) teravaks ja õmbled augu käsitsi salapistega kinni. Auk ei tohi olla liiga väike, siis ei mahu tekki sealt kaudu ümber keerama ja venitad riide välja.

Järgneb teppimine. Kasutama peaks loomulikult sobivamat niiti kui mina kasutasin. Antud tekikese puhul sobiks valge. Teppisin sik-sak pistega üle õmbluse. Laste tekkide puhul on nii parem, sest neid pestakse sageli ja peavad õmblused paremini vastu. Ja selline näeb  ta tagant välja:
Pildid pole just kõige paremad aga enam-vähem.
Laste tekke võib veel kaunistada aplikatsioonidega, masintikandiga, taskutega, pitsi õmbluste vahele jne. Võib otsida ka poest just selliseid lastepäraseid kangaid, nii et lapi keskele jäävad trükitud maasikad, mõmmid jms. Siis on lapsel selle tekiga rohkemgi teha kui ainult magada seal all. Mul tirts muudkui käis ja näitas mulle, et "näe, maagika!" (maasikas)

4 kommentaari:

Nodsu ütles ...

Suured tänud, nüüd on pilt juba palju selgem! :) Katsun käesoleva nädala jooksul kangapoest ka läbi astuda, ega mul siin aega enam venitada pole...

Ah et sik-sak üle õmbluse? Ei oska endale hetkel ette kujutada, kuid kas see inetu ei jää, kui lapid ju erinevat värvi, kas siis niit "karjuma" ei hakka? On ehk mõnda suuremat (detailsemat) pilti sellest näidata (blogipildid ei ole klikatavad ja ei lähe suuremaks; tea, kas minu masina kala?)?

Ise Hakanud Lillekasvataja ütles ...

Oot, kohe sätin neid pilte natuke!

Nodsu ütles ...

Selle saidi ülejäänud pildid tulevad ilusti lahti, kuid selle postituse omad, ka peale sättimist, ikka mitte :'(. Kas teistel on ka probleeme?

isehakanud lillekasvataja ütles ...

Mul ka see klikkimine ei onnestu ikka, ise ka ei tea miks.
Eks ma hiljhem vaatan uuesti seda asja, voib-olla on pildid liiga suure formaadiga