reede, 24. oktoober 2008

KoduhaldjasEt siis saame tuttavaks?
Kodanikunimi on Ingrid, vanust üle kolmekümne. kaante vahel on diplom, mis annab tiitliks rätsep-juurdelõikaja. tegutsen FIEna.
Käsitööd armastan teha lapsest peale. Silme ette tuli esimene õmblustöö koolis- kummiga seelik. Tumesinine põhi tihedalt kaetud pisikeste lilledega. Töökäigus kõige vaevalisem etapp oli õmblusvarude üle löömine (veider väljend. tänapäevasemalt- äärestamine). Käsitsi. Käsitsi nõelaga õmblemine ei istu mulle siiani. Ainult häda pärast mõni pöördeava, kuhu kuidagi õmblus ei passi. Tasapisi kujunes õmblemisest minu lemmik käsitööliik ja põhjus üsna lihtne. Võrreldes heegeldamise ja kudumisega, kus pead iga ruutsentimeetri kallal eraldi tööd tegema, läheb õmblemine lausa lennates.
Käsitööd on minu ümber juba lapsepõlvest peale palju olnud- ema teenis õmmeldes väikeste laste kõrvalt lisa ja mõlemad vanaemad on ka oma käsitöögeenidega lahkelt ümber käinud ning näib, et geene jätkub ka minu järglastele.
Umbes kümne aasta eest tegin esimese lapiteki. Kõik tükid lõikasin eraldi kääridega välja. Mässasin ikka tükk aega ja esmane vaimustus rauges mõneks ajaks, sest lapitöö näis vaevaline. Rauges nii kauaks, mil ostsin lapijoonlauad, suure lõikemati ja ketasnoa. olin veendunud, et sellest kooslusest saab alus minu pensionisambale :)
Pildil on näha esimene tekk, millest pajatasin.
valikut seni valminud töödest ja veid ka muud juttu saab kaeda blogist

4 kommentaari:

Ise Hakanud Lillekasvataja ütles ...

No tere, Koduhaldjas! Tore Sind siis nüüd siin kohata! Ja nii asjalikult kohe! Super!
Muideks, kui mõtlesin, et keda siia kutsuda kohe esmajoones, mõtlesin kolme inimese peale. Üks neist olid siis Sina. Tore üllatus oli, et polnudki vaja eraldi kutsuma hakata.
Edu siis edaspidiseks!

Ise Hakanud Lillekasvataja ütles ...

Ups, arvasin, et Koduhaldjas tegi padjakese!

Koduhaldjas ütles ...

meeldiv kuulda, et mu tegemised on silma jäänud :)

Nodsu ütles ...

Hei!
Olen küll netis surfanud, kuid päris konkreetseid vastuseid siiski leidnud ei ole. Samuti ei ole mul lapitöö kohta ka raamatut, aga kuna blogi (foorum) ongi selline koht, kus probleeme ja vastavat temaatikat arutada saab, siis kasutangi siinkohal võimalust ning panen mind painanud küsimused kirja, päris 0-ist alates.
1) Lapitöös kasutatakse mitmeid erinevaid kangaid. Kas nad peavad olema sama tüüpi kangast (ntx sits) või võib ka kokku panna erinevad sordid (ntx sits ja satiin)? Fliisi ja sitsi kokku panema ei hakka aga lihtsalt, et kui ei leia just seda värvi sitsikangast, mis sobiks kokku juba olemasolevatega...
2) Kas kõik kangad tuleb enne tarvitamist veest läbi lasta (ka nö teki teine pool, mis ei ole lapitehnikas), et vältida hilisemat kangaste erinevat kokkutõmbumist ning sellega seoses töö kiiva kiskumist? Mida tehakse vatiiniga (ei vaja eelnevat pesu)?
3) Ja nüüd minu jaoks täiesti arusaamatu - õmblusvarud? Mida nendega tehakse? Kuskilt lugesin, et hea on, kui varu on u presstalla laiune. Aga...
3.1. kas õmblusvaru tehakse sik-sakiga üle ka või pole seda vaja?
3.2. kas õmblusvaru triigitakse ühele poole või nö laiali, lahti?
3.3. kui õmblusvaru on ainult maha triigitud (mitte läbi kanga maha õmmeldud), siis kuidas jääb see varu mängima valmistöö puhul. Ehk et kui tekk on valmis ja seda ntx masinaga pesta, mis tekiga juhtub? Kas need õmblusvarud kuidagi pärast turritama ja tööd inetuks ajama ei hakka? Või tepitakse tekk pärast siiski teatud kohtadest läbi?
Hea oleks, kui kellelgi oleks nüüd aega ja tahtmist see alguse A ja O suisa piltidega näidismaterjalina teha. Või ehk oskate soovitada mõnda saiti, kus need teemad juba kirjas on, kuid mida mul endal veel avastada pole õnnestunud?
Soov oleks teha beebipoisile katsikukingitus.
Vastajatele tänud ette!